Sekizinci Sempozyumun Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) tarafından 2023 yılı ekim ayında sekizincisi düzenlenen Uluslararası Aksaray Sempozyumunun sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede tarih, turizm ve doğa ağırlıklı öneriler yer alıyor.

“1923’ten 2023’e Aksaray” temasıyla gerçekleştirilen ve iki gün süren sempozyumda, Aksaray’ı farklı yönleriyle değerlendiren 39 çevrim içi bildiri sunuldu. Sempozyum Düzenleme Kurulu, etkinliğin ardından sunumları kitaplaştırdı ve bir sonuç bildirgesi yayınladı. Bildirgede, Aksaray’ın turizm potansiyelini bir üst faza taşıyabilecek yeni güzergâhlar oluşturulabileceği belirtiliyor. Âşıklı Höyük’ün, Zinciriye Medresesi’nin, Ihlara Vadisi’nin, Hasan Dağı’nın ve Tuz Gölü’nün potansiyellerinin daha etkili biçimde değerlendirilebileceği görüşünün de yer aldığı bildirgede, sempozyumun literatüre sunduğu katkılara vurgu yapılıyor.

Uluslararası Aksaray Sempozyumu Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, ASÜ, Aksaray İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde gerçekleştiriliyor.

4100