Şehitlik ve Gazilik Kavramlarının Çok İyi Bilinmesi Gerekiyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, aziz milletin bin yıldır bu topraklarda yaşadığını, bunu şehit ve gazilere borçlu olduğunu söyleyerek, şehitlik ve gazilik değerlerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.

ASÜ’lüler, “Kahramanlığın Hikâyesi: Aksaray’ın Gazileri İle Söyleşi” isimli programda, terör, 15 Temmuz, Kore ve Kıbrıs Gazileri ile buluştu. Programın hemen başlangıcında, ASÜ tarafından daha önce hazırlanan “Aksaray’ın Gazileri” isimli belgesel çalışmasının özel bölümü izlendi. Daha sonra kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, belgesel çalışmasının şehre vefa borcu olarak gördükleri bir dizi çalışmanın önemli bir parçası olduğunu belirtti. Bir insanın çalıştığı şehre, çalıştığı kuruma ve en geniş manada içinde yaşadığı ülkeye âşık olmaması durumunda hem mutsuz hem de başarısız olacağını dile getiren Şahin, “Biz, içinde yaşadığımız ülkeye, şehre ve çalıştığımız kuruma âşık biçimde iş üretiyoruz. Bunun bir uzantısı olarak milletimize ve şehrimize bir vefa borcumuz olduğu kanaatindeyiz. ‘Aksaray’ın Gazileri,’ ‘Aksaray’ın Şehitleri,’ ‘Aksaray’ın Yaşayan Değerleri’ isimli belgesel çalışmalarımız, vefa duygularının bir yansımasıdır” dedi. Türkiye’nin, gölgesi kendi sınırlarının ötesine düşen bir ülke olduğunu ve kendi topraklarının dışında 36 farklı ülkede şehitliğinin olduğunu da kaydeden Prof. Şahin, şöyle devam etti: “Türkiye, Türkiye’den ibaret değildir. Bu coğrafya her zaman değişik odakların ilgilendiği ve karıştırmak istediği bir coğrafya olmuştur. Bin yıldır buralardayız. Bunu gazilerimize ve şehitlerimize borçluyuz. Bu değerlerin yaşaması ve iyi bilinmesi gerekiyor.” Yapılan açılış konuşmasının ardından Terör Gazileri Yıldırım Karakuş, Hasan Altınsoy, Ömer Dal ve Dede Mehmet Akbulut; 15 Temmuz Gazisi Veyis Gümüşsoy; Kore Gazisi Mehmet Acar ve Kıbrıs Gazisi -aynı zamanda Muharip Gaziler Derneği Başkanı- Mustafa Dağ sahneye gelerek, öğrencilerin sorularını yanıtladı ve görevleri esnasında yaşadıklarını anlattı.

Düzenlenen etkinlik Belediye Başkan Vekili Yakup Kadri Perek ve Rektör Yusuf Şahin’in Gazilere plaket takdimlerinin ardından sona erdi.

3205