Rektörler, Prof. Tayeh’in Şehit Olduğu İsrail Saldırısını Kınadı

İsrail, bir haftalık insani aranın ardından Filistin’e yönelik kanlı saldırılarına yeniden başladı. Cibaliya Beldesine düzenlenen hava saldırısında Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh şehit oldu. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş ve Türkiye’deki diğer üniversitelerin rektörleri ortak bir bildiriyle saldırıyı kınadı.

Yayımladıkları ortak mesajda rektörler, 24 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe giren ateşkes ve esir takası anlaşmasından sonra acımasız, vahşi ve insanlık dışı saldırılarına tekrar başlayan İsrail’in, dünyanın gözü önünde sürdürdüğü soykırımı sert bir dille eleştirdi. Pek çoğu savunmasız bebek, çocuk, kadın ve yaşlı insanların zor koşullarda yaşadığı, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampının bombalandığını söyleyen rektörler, saldırıda Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh ve yakınları ile birlikte 100’den fazla masum Filistinlinin şehit edildiğini ifade ettiler. Rektörlerin ortak açıklamasında şunlar kaydedildi: “7 Ekim 2023 tarihinden beri Filistin ve Gazze’deki sivil kişi ve kuruluşları, hastane ve eğitim kurumlarını, eğitimcileri, akademisyenleri, bilim insanlarını doğrudan hedef alan bu terör saldırılarını ve vahşi saldırganlığa sağlanan açık ve gizli destekleri en ağır şekilde kınıyoruz! Tüm dünyanın bu duruma tepki göstermesi ve kayıtsız kalmaması gerektiğini bir kere daha önemle vurguluyoruz. Gazze İslam Üniversitesi Rektörü merhum Prof. Dr. Sufyan Tayeh’e, yakınlarına ve hayatını kaybedenlere yüce Allah’tan rahmet, tüm Filistinli kardeşlerimize başsağlığı diliyoruz.”

Rektörler, açıklamanın son kısmında, uluslararası tüm aktörleri, işlenen insanlık suçunu önleme konusunda sorumlu ve insanca davranmaya davet etti.

3994