Rektör Arıbaş, Sağlık Okuryazarlığı Çalıştayına Katıldı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) ev sahipliğinde “Sağlık Okuryazarlığı Çalıştayı” düzenlendi. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş’ın da katıldığı çalıştayda, sağlık okuryazarlığı bilincinin arttırılmasına yönelik yapılanlar ve yapılabilecekler anlatıldı.

Programın açılışında kısa bir selamlama konuşması yapan ASÜ Rektörü Arıbaş, sağlık hizmetlerinin toplumun tüm katmanlarını yakından ilgilendirdiğini belirtti. Böylesi önemli bir konunun pek çok ayrıntıya sahip olduğuna ve ayrıntıların tümünün dikkatle ele alınması gerektiğine vurgu yapan Prof. Arıbaş, “Sağlık çalışanları, politikalar, vatandaşlar, hizmet verilen mekânlar… Bunlar sistemsel işleyişin önemli parametreleri. Konunun tüm muhataplarının sağlık okuryazarlığı bilincini arttırması gerekiyor. Daha verimli bir işleyiş için bütüncül yaklaşımlar kıymet teşkil ediyor” dedi. Arıbaş, düzenlenen etkinliğin toplumsal fayda bakımından önemli olduğuna da dikkat çekti ve organizasyonun şekillenmesine emek veren herkese teşekkür etti. Çalıştaya Kırşehir protokolünün yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi Başkanı Dr. Batyr Berdlkylchev de katıldı. Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Orhan Koçak, Prof. Dr. Seçil Özkan, Prof. Dr. Toker Ergüder, Dr. İbrahim Uslu ve Dr. Mustafa Örnek, sağlık okuryazarlığı konusunu saha çalışmaları, sosyal medya, sağlık davranışı ve uluslararası örgütler bağlamında anlatan sunumlar yaptılar.

Sunumların ardından ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş ve KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil panelistlere plaket takdiminde bulundu.

2924