ASÜ’de Şenlik Başladı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Bahar Şenlikleri, düzenlenen açılış töreniyle başladı. Öğrencilerin yanı sıra il protokolünün de katıldığı etkinliklerin ilk gününde öğrenci topluluklarının stantları gezildi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, şenliklerin yaklaşan final sınavları öncesinde öğrenciler açısından bir motivasyon kaynağı olacağını belirtti. Üniversitelerin bilimin üretildiği, öğretildiği ve somut ürüne dönüştürüldüğü yerler olmasının yanı sıra sosyal aktivitelerin de merkezleri konumunda bulunduğunu ifade eden Rektör Arıbaş, kendilerinin de çeşitli etkinliklerle sosyal çalışmalara katkı sunmaya gayret ettiklerini belirtti. Bahar Şenlikleri kapsamında hafta boyunca çeşitli aktiviteler düzenleneceğini kaydeden Prof. Arıbaş, “Bilgi yarışmaları, kültürel etkinlikler, el sanatlarına dönük çalışmalar, müzik ve spor gösterileri… Hepsi, yaklaşan final sınavları öncesinde eğlenmeye ve stres atmaya vesile olacak” diye konuştu. ASÜ’nün yaptığı yeniliklerle ve faaliyetlerle bölgede parlayan bir yıldız olduğunu belirten Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ise üniversitenin şehirle etkileşiminin Aksaray’ı daha ilerilere taşıma noktasında çok önemli olduğunu vurguladı. Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu da etkinlikte kısa bir açıklama yaptı. ASÜ’nün pek çok etkinliğine katıldıklarını ve her bir etkinliğin şehre farklı bir heyecan kattığını ifade eden Vali Kumbuzoğlu, “Üniversitemizin şehirle iç içe olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu konuda yaptığı çalışmalardan dolayı Rektör Alpay Arıbaş’ı takdir ve tebrik ediyorum” dedi. Yapılan açılış konuşmalarının ardından ASÜ Mehter Takımı beş eserlik mini bir dinleti sundu. Daha sonra katılımcılar, farklı alanlarda çalışmalar yapan öğrenci topluluklarının kurduğu bilgilendirme stantlarını gezdi. Konuklara Güzelyurt MYO akademisyenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan ince elek tatlısı ikramında bulunuldu.

ASÜ iğdelik alandaki açılış programına il protokolü, akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra, Erasmus+ programı kapsamında farklı ülkelerden ASÜ’ye gelen akademisyenler de katıldı. Şenlikler beş gün boyunca sürecek.

5138