23 Nisan Bağımsızlık İdealinin Mihenk Taşıdır

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) 104’üncü kuruluş yıl dönümüne erişmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yazılı bir basın açıklamasıyla kutladı.

23 Nisan 1920’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde TBMM’nin kurulduğunu ve egemenliğin millete ait olduğunun tescillendiğini ifade eden Rektör Arıbaş, 23 Nisan’ın bağımsızlık idealinin, birlik ve beraberliğe olan inancın ve kendi iradesiyle kendi geleceğini şekillendirme iradesinin mihenk taşı olduğunu iletti. Türkiye’nin ve aziz milletin tarihinde asil bir ruhu temsil eden bu müstesna dönüm noktasının, dün olduğu gibi bugün de zihinleri inşa eden bir ilham kaynağı olduğuna dikkat çeken ASÜ Rektörü, “23 Nisan bir milletin kendi iradesiyle tüm zorlukların üstesinden gelebileceğinin göstergesidir. 23 Nisan adanmış bir milletin tüm karanlıkları aydınlığa çevirebileceğinin nişanesidir. 23 Nisan iman ve azimle dolu bir milletin tarihi yeni baştan yazabileceğinin timsalidir” dedi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM’nin açıldığı günü çocuklara armağan ettiğini ve bunun tüm dünyada yeni nesillere duyulan güvenin emsalsiz bir yansıması olduğunu kaydeden Prof. Dr. Alpay Arıbaş, şöyle devam etti: “Gazi Meclis her daim Türkiye’mizin ve milletimizin gelişmesi, büyümesi ve yükselmesi için gayret göstermiştir ve göstermektedir. Yarınlarda çocuklarımız güçlü Türkiye’nin ve büyük milletin ikbal inşasının mimarları olacaklar. Bizlerin temel amacı sorgulayan, araştıran, kendine güvenen, dünü, şimdiyi ve geleceği iyi okuyabilen ve geniş bakış açısına sahip olabilen nesiller yetiştirmektir. Bu noktada çalışmaya, üretmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz. Biz çocuklarımızı ve gençlerimizi çok seviyoruz, onlara sonsuz güveniyoruz.”

ASÜ Rektörü, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “TBMM’nin 104’üncü yıl dönümünü büyük bir gururla, onurla ve iftiharla kutluyor, günü bu milletin aziz evlatlarına armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle ve şükranla anıyoruz.”

3289